سایبان آفتابگیر

مکان سایبان آفتابگیر در ساختمان ممکن است بالای پنجره، درب، یا بالای پیاده‌رو باشد.اضافه کردن ستون، سایبان آفتابگیر را تبدیل به کانوپی ‏می کند.
سایبان آفتابگیر معمولاً از کرباس تشکیل شده است که با فیبر اکریلیک، رشتۀ پلی‌استر یا پنبه بافته شده است. سایبان آفتابگیر روی سازه ای سبک از آلومینیوم، آهن، فولاد و … ساخته می شود. سایبان آفتابگیر سایه ایجاد می‌کند و از بادهای شدید جلوگیری می‌کند و حفاظی در مقابل باران و برف است.
در مناطقی که هوای زمستانی دارند، بیشتر سایبان آفتابگیر ها در انتهای تابستان نیازی نیست که پایین آورده شوند، بلکه به همان صورت در کنار ساختمان سایبان آفتابگیر ها را جمع می‌کنند و در طول زمستان به همین صورت باقی می‌مانند و برای چنین شرایطی طراحی و ساخته می شوند.

کاربرد انواع سایبان 

سایبان های بازویی و کالسکه ای دارای کاربرد های بسیار وسیعی بوده که معروف ترین آنها و مرسوم ترین آنها استفاده به عنوان سایبان مغازه می باشد. سایبان مغازه از نوع بازویی و کالسکه ای دارای مشتریان بسیار زیادی می باشد. معمولا سایبان های بازویی دارای کیفیت بسیار بالا و در عین حال قیمت بالاتری بوده این در حالی است که سایبان های کالسکه ای ارزان تر می باشند. بدین ترتیب افرادی که نیاز به نصب سایبان مغازه دارند، می توانند با دست باز سایبان مناسب را پیدا کنند.

سایبان های بازویی و کالسکه ای علاوه بر استفاده به عنوان سایبان مغازه برای مواردی همچون سایبان تراس، سایبان بالکن، سایبان تبلیغاتی، سایبان پاسیو، سایبان ماشین یا خودرو به کار می روند. سایبان فروشگاه یا سایبان مغازه را معمولا می توان از جنس های مختلفی تهیه کرد. انجام تبلیغات با استفاده از دستگاه چاپ مخصوص بر روی سایبان نیز کمک می کند تا بتوان بیشترین استفاده را از سایبان مغازه داشت. زیرا بدین ترتیب می توان هم برای تامین سایه و هم برای انجام امور تبلیغاتی فروشگاه از سایبان استفاده کرد. این موضوع باعث شده تا در سال های اخیر اصناف مختلفی از سایبان مغازه برای درب فروشگاه خود استفاده نمایند و این افراد معمولا رضایت بسیار بالایی نیز از انواع سایبان مغازه داشته اند.